Putin Batı'yı küresel çatışma riski konusunda uyardı

İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 79. yıldönümü münasebetiyle Moskova'da düzenlenen Zafer Bayramı etkinliğinde konuşan Putin, Batılı yöneticileri “kibirli seçkinler” olarak nitelendirdi.

REKLAM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sovyetler Birliği'nin İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası'na karşı kazandığı zafer anısına yaptığı konuşmada Batı'yı “küresel çatışma riskine” neden olmakla suçladı.

Rus lider ayrıca, hiç kimsenin dünyanın en büyük nükleer gücünü tehdit etmesine izin verilmeyeceği konusunda da uyardı.

Putin, “kibirli Batılı elitleri” küresel çatışmaları körüklemekle suçlarken, Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanya'sını yenmede oynadığı belirleyici rolü unutuyordu.

Kar yağışına rağmen Kızıl Meydan'da toplanan kalabalığa seslenen Putin, şunları söyledi: “Bu tür hırsların nelere yol açtığını biliyoruz. Rusya küresel bir çatışmayı önlemek için elinden geleni yapacaktır. Kimsenin bizi tehdit etmesine izin vermeyeceğiz. Stratejik güçlerimiz her zaman savaşa hazırdır. ” dedi.

Putin, “Batı'da İkinci Dünya Savaşı'nın derslerini unutmak istiyorlar” diyerek, Rusya'nın, Nazi Almanyası'nın yenilgisinde rol oynayan tüm müttefiklerini onurlandırdığını da sözlerine ekledi.

“Fakat insanlığın kaderinin Moskova, Leningrad, Rzhev, Stalingrad, Kursk ve Kharkiv yakınlarındaki büyük savaşlarda, Murmansk'tan Kafkasya ve Kırım'a kadar Minsk, Smolensk ve Kiev yakınlarındaki ağır ve kanlı savaşlarda belirlendiğini hatırlıyoruz”, Putin şunları söyledi. dedi.

İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 79'uncu yıl dönümü nedeniyle başkent Moskova'da düzenlenen Zafer Bayramı askeri geçit töreninde çok sayıda Rus savaş aracı güçlerini sergiledi.

Rusya Ukrayna'nın yüzde 18'ini kontrol ediyor

2022'de Ukrayna'nın işgal edilmesi emrini veren Putin, bu savaşı “Rusya'yı küçük düşürdüğünü” söylediği Batılı güçlere karşı mücadelenin bir parçası olarak görüyor. Ukrayna ve Batılı ülkeler, Rus liderin “emperyal tarzda toprak gaspına” giriştiğini iddia ediyor. Kiev ve Batılı ülkeler, şu anda Kırım da dahil olmak üzere Ukrayna'nın yüzde 18'ini ve doğu Ukrayna'nın dört bölgesinin bir kısmını kontrol eden Moskova'yı mağlup etmeye kararlılar. Rusya ise bir zamanlar Rusya İmparatorluğu'nun parçası olan bu toprakların artık yeniden Rusya'nın bir parçası olduğunu iddia ediyor.

İkinci Dünya Savaşı'nda ve SSCB cephesinde kayıplar

Sovyetler Birliği, İkinci Dünya Savaşı sırasında 27 milyon insan kaybına uğradı. Bu kurbanlar arasında o zamanlar SSCB'nin bir parçası olan Ukrayna'dan çok sayıda insan vardı.

Ancak Sovyet Ordusu, Nazi Almanya'sına karşı savaşta önemli bir direniş gösterdi ve sonunda Nazi güçlerini Berlin'e geri püskürttü.

Bu, savaşın dönüm noktalarından biriydi. 1945'te Berlin'in düşmesinin ardından Adolf Hitler intihar etti.

Reichstag (Alman Parlamentosu) binasının üzerine Sovyetler Birliği'nin zaferini simgeleyen kırmızı bayrak çekildi. Bu, savaşın sonu ve Sovyetler Birliği'nin zaferiydi.

“Zafer günü”

Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanyası'na karşı kazandığı zafer, 2. Dünya Savaşı'na yol açtı ve bu da Almanya'nın 9 Mayıs 1945'te teslim olmasına yol açtı. Bu, 2. Dünya Savaşı'nın Avrupa cephesinde sona erdiğini gösteriyor.

Bu nedenle 9 Mayıs, Sovyetler Birliği ve Rusya Federasyonu'nda büyük anma törenleri ve etkinlikler eşliğinde “Zafer Bayramı” olarak kutlanır ve “Büyük Vatanseverlik Savaşı” olarak anılır.

Nazi Almanyası'nın 8 Mayıs 1945 günü saat 11.01'de kayıtsız şartsız teslim olması, Fransa, İngiltere ve ABD gibi Batılı ülkelerde “Avrupa'da Zafer Günü” olarak kutlanıyor.

Ancak Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanyası'na karşı kazandığı zaferin resmen tanındığı ve Almanya'nın teslim belgesinin imzalandığı tarih 9 Mayıs 1945'ti.

Bu nedenle Moskova'da 9 Mayıs, Sovyetler Birliği'nin ve daha sonra Rusya Federasyonu'nun “Zafer Bayramı” olarak kutlanıyor ve anılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir