Ordu'nun nesi meşhurdur? Ordu'nun en meşhur yemekleri ve alınacak hediyeler

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Taze bezelye güveci, salsalı patlıcan, pazı böreği, kırık mısır güveci gibi pek çok farklı yöresel lezzet var. Doğal ve organik meyve ve sebzelerin yanı sıra yoğun yeşil alanlarıyla da bol oksijen sağlayan bir bölge olarak öne çıkıyor.

Ordu'nun nesi meşhurdur?

Ordu, her şeyden önce orman alanlarıyla ünlü bir şehir. Karadeniz'in hava ve iklim şartlarını en iyi şekilde yansıtan, birçok yöresel yemeği de ön plana çıkaran bir eser. Bunlar arasında pazılı krep, soslu patlıcan ve taze bezelye sosu gibi birçok seçenek yer alıyor.

Pek çok organik sebze ve meyvenin yanı sıra birbirinden güzel hediyelik eşyalarla da öne çıkıyor. Özellikle geleneksel işçiliğiyle sevilen bir şehir olduğu söylenebilir.

Ordu'nun en meşhur yemekleri ve alınacak hediyeler

Ordu'da meşhur olan pek çok özel ve yöresel yemek bulunmaktadır. Sadece yemek konusunda değil, hediyelik eşyaları ve kültürel dokusuyla da önemli bir yer tuttuğunu söylemek gerekir.

– Taze bezelye ezmesi

– İsviçre pazı cipsi

– Soslu patlıcan

– Mısır güveci

– Kavrulmuş kabak

– Kırmızı pancar

– Sakarca mıhlaması

Bu sayede yukarıda saydığımız farklı yemek çeşitlerinin yanı sıra, bulunduğu bölgenin eşsiz lezzetini de sunmaktadır. Bölgede ağırlıklı olarak organik meyve ve sebzelerle hazırlanan yiyeceklerin olduğu söylenebilir. Ayrıca el sanatları arasında oldukça özgün hediyelik eşyalar ön plana çıkıyor.

Bunlar arasında bakır işçiliği, taş işçiliği, kamış işçiliği, sepet dokumacılığı gibi pek çok özel hediyelik eşya da yer alıyor. Her bir öğenin değeri, uzun yıllar boyunca korunacak harika hatıralar olarak kalitesiyle öne çıkıyor.

Ordu'da Gezilecek Yerler

Ordu'da Ulugöl Tabiat Parkı ile birlikte Etnografya Müzesi gibi önemli gezilecek yerler bulunmaktadır. Aynı zamanda Boztepe, Ordu Teleferik, Jason Nose Feneri, Jason Kilisesi ve Perşembe Yaylası gibi doğal alanlar da öne çıkıyor.

Doğal alanlar arasında Ohtamış Şelalesi de görülmeye değer alanlar arasındadır. Çok özel bir bölge olmasının yanı sıra yoğun ormanlık alanlarıyla eşsiz bir oksijen zengini alan sunuyor. Elbette leziz yöresel yemekler ve el emeği göz nuru harika hediyelik eşyalar da var.

Osmaniye'nin nesi meşhurdur? Osmaniye'nin en sevilen yemekleri ve alınacak hediyeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir