Just Stop Oil iklim aktivistleri Velazquez'in Londra'daki Ulusal Galeri'deki tablosuna saldırdı

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Birleşik Krallık'a fosil yakıtların geliştirilmesi ve üretimi için gelecekteki tüm lisansları askıya alma çağrısında bulunan sivil direniş hareketi Just Stop Oil, bu kez Londra'daki Ulusal Galeri'de Velazquez'in bir tablosunu koruyan camı kırdı.

REKLAM

Londra'daki Ulusal Galeri'de Diego Velázquez'in ünlü yağlı boya tablosunu kaplayan koruyucu cam paneli kıran iki iklim değişikliği protestocusu tutuklandı.

Just Stop Oil grubundan iki aktivist, Velázquez'in “Rokeby Venüsü” olarak da bilinen “Venüs Tuvaleti”ne küçük çekiçlerle saldırdı.

Daha önce ünlü sanat eserlerine ve kamu binalarına karşı protestolara öncülük eden Just Stop Oil, Pazartesi günkü eylemin amacının Londra'daki hükümete Birleşik Krallık'taki tüm arama lisanslarını, fosil yakıtların geliştirilmesini ve üretimini derhal askıya alma çağrısı yapmak olduğunu söyledi.

Grup, iki aktivistin, İspanyol sanatçının en ünlü başyapıtlarından biri olan Velázquez'in 17. yüzyıldan kalma yağlıboya tablosunu hedef almasının nedeninin, kadınların oy hakkı hareketinin bir üyesinin daha önce 1914'te tabloyu satırla kesmesi olduğunu söyledi.

Euronews'e konuşan Just Stop Oil'in bir temsilcisi, daha önce Afrikalı Amerikalılara oy verme hakkı kazanmak ve Birleşik Krallık'ta sağlık ve güvenlik yasalarını geçirmek gibi diğer şiddet içermeyen sivil direniş hareketlerinden ilham aldıklarını söyledi.

Just Stop Oil, protestocuların cam panele çekiçle vurmasının ardından tribünlerdeki insanlara “Kadınlar oy vererek oy kullanma hakkını elde etmedi. Artık söz değil eylem zamanı” dediklerini ve “Siyaset” dediklerini bildirdi. 1914'te kadınları başarısızlığa uğrattı, şimdi de başarısızlığa uğratıyor” diye ekledi.

Polis, maddi hasar şüphesiyle iki kişinin tutuklandığını söyledi. Ulusal Galeri, konservatörlerin inceleyebilmesi için tablonun sergiden kaldırıldığını duyurdu.

Müzeden yapılan açıklamada, “İkili, Velázquez'in 'Venüs'ün Tuvaleti' tablosuna acil kurtarma çekiçlerine benzeyen bir şeyle vurmuş gibi görünüyor. Oda ziyaretçilerden arındırıldı ve polis çağrıldı.” ifadesine yer verildi.

Müze, odanın kısa bir süre sonra yerine başka bir Velázquez tablosuyla yeniden açıldığını da sözlerine ekledi.

“Venüs'ün Tuvaleti” adlı tablo, aşk tanrıçası çıplak Venüs'ü yatakta sırtını izleyiciye dönük şekilde yatarken ve oğlu Cupid'i yüzünün önünde ayna tutarken tasvir ediyor. Tablo, 1914'te kadın hakları aktivisti Emmeline Pankhurst'ün hapsedilmesini protesto etmek için kadın hakları aktivisti Mary Richardson tarafından hedef alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir