Just Stop Oil iklim aktivistleri, Taylor Swift'in jetini bulamayınca rastgele iki uçak boyuyor

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

İklim aktivistleri, Amerikalı şarkıcı Taylor Swift'in Wembley konseri öncesinde Londra'ya inen uçağının yerini tespit edemeyince, rastgele iki uçağı turuncuya boyadılar.

REKLAM

Çevre aktivistlerinin eylemleri sürüyor.

Çarşamba günü UNESCO'nun dünya mirası listesinde yer alan ünlü Stonehenge anıtını turuncuya boyayan “Petrolü Durdurun” protestocuları, geçtiğimiz günlerde fosil yakıt kullanımını protesto etmek için özel jetleri hedef aldı.

İngiliz çevre grubundan 28 yaşındaki Jennifer Kowalski ve 22 yaşındaki Cole Macdonald, perşembe sabahı İngiltere'nin başkenti Londra'daki Stansted Havalimanı'nın özel jet bölümüne saldırdı.

İkili, Eras dünya turunun Londra ayağında yer alan Taylor Swift'in özel jetini hedef aldı ve ünlü yıldızın uçağını bulamayınca kompartımandaki rastgele iki jetle onu turuncuya boyadı.

Swift bu hafta cuma, cumartesi ve pazar günleri Wembley Stadyumu'nda sahne alacaktı.

Amerikalı şarkıcının özel uçağının çok fazla karbon salımı yaptığı gerekçesiyle zaten haberlere konu olmuştu. Swift'in uçağının ortalama bir insanın yıllık toplam emisyonunun 1.184 katı emisyona sahip olduğu iddia edildi.

Macdonald, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İki dünyada yaşıyoruz: Biri milyarderlerin lüks içinde yaşadığı ve özel jetlerle uçtuğu, diğeri ise sayısız insana yaşanamaz koşulların dayatıldığı. Bu arada, aşırı zenginliklerin birkaç kişi aracılığıyla birikmesine olanak sağlayan bu sistem, diğerlerinin pahasına, sonsuz ve hızla artan bir zulümle dolu bir yaz döneminde hayatını sürdürmek için gerekli koşulları yok ediyor” dedi.

“Milyarderler dokunulmaz değildir, iklim değişikliği hepimizi etkileyecektir” diye ekledi.

Çarşamba günü Just Stop Oil'den 21 yaşındaki Niamh Lynch ve 73 yaşındaki Rajan Naidu da Stonehenge'de “turuncu toz boyayla süslendiler”.

Eylemin açıklanan amacı, bir sonraki Birleşik Krallık hükümetinden fosil yakıtları 2030 yılına kadar aşamalı olarak kaldırmayı yasal olarak taahhüt etmesini istemekti.

Görüntüler grubun sosyal medyasında paylaşılırken, “portakallı mısır unu” kullanıldığı ve bu nedenle “yakında yağmurda yıkanacağı” belirtildi.

English Heritage, olayın “son derece üzücü” olduğunu söyledi ve küratörlerine hasarın boyutunu araştırmaları talimatını verdi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, saldırıyı “İngiltere'nin ve dünyanın en eski ve en önemli anıtlarından birine yönelik utanç verici bir vandalizm eylemi” olarak kınarken, İşçi Partisi lideri Sir Keir Starmer “Stonehenge'e verilen zararın çok büyük olduğunu” söyledi.

Starmer şöyle devam etti: “Petrolü Durdurun içler acısı bir durum. Sorumlular kanunların tüm gücüyle yüzleşmelidir.”

Just Stop Oil, hükümetin “önemli bir adım” atmaması halinde bu yaz “direnecekleri” konusunda uyarmıştı.

Grup, “Hükümetler petrol şirketlerinin topluluklarımızı yok etmesine izin verirken bireylerin eylemlerinin pek bir anlamı yok” dedi. “Bu nedenle Just Stop Oil, bir sonraki hükümetimize, fosil yakıtların 2030 yılına kadar kademeli olarak ortadan kaldırılmasına yönelik yasal olarak bağlayıcı bir anlaşma imzalama çağrısında bulunuyor.”

“Temsil ettikleri insanları savunmadaki başarısızlık, hükümetleri anlamlı bir adım atmadığı sürece Just Stop Oil destekçilerinin Avusturya, Kanada, Norveç, Hollanda ve İsviçre vatandaşlarıyla birlikte bu yaz direnişe katılacağı anlamına gelecektir” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir