Holokost'tan kurtulan 102 yaşındaki Margot Friedländer, Vogue Almanya'nın kapak yıldızı oldu

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Derginin yazı işleri müdürü Kerstin Weng, Margot Friedländer için şunları söyledi: “Onun 102 yaşında genç nesille kurduğu iletişim, insanlığa diyaloğun mümkün olduğunu gösteriyor.”

REKLAM

Holokost'tan sağ kurtulan 102 yaşındaki Margot Friedländer, Vogue Almanya'nın Temmuz/Ağustos sayısının kapak yıldızı.

Derginin editoryal içerik yöneticisi Kerstin Weng, bu sayının temasının “aşk” olduğunu ve bu sayıda “en sevilen eser ve kişilerin” yer aldığını söyledi.

Weng, “Tanıdığım en olumlu kişi bu sayının kapağında yer alıyor: Margot Friedländer. Birçoğumuz onu yalnızca Holokost'tan sağ kurtulan biri olarak tanıyoruz. Ancak o yalnızca Nazilerden sağ çıkmakla kalmadı, bu acının da üstesinden geldi” diye ekledi.

“Mutsuz olmak için her türlü sebebi olmasına rağmen açık görüşlü tavrından yana tavır almayı reddetti. 102 yaşındaki genç nesille kurduğu iletişim, insanlığa diyaloğun mümkün olduğunu kanıtlıyor.”

Friedländer 1921'de Berlin'de doğdu.

Yahudi Müzesi BerlinGöre savaşın ilk yıllarını annesi ve küçük kardeşi Ralph ile birlikte geçirdi. Aile ülkeden kaçmayı planladı ancak 1943'te erkek kardeşi Gestapo tarafından tutuklandı. Annesi oğluyla birlikte Auschwitz'e sürüldü ve ikisi de orada öldü.

Annesi Margot'ya bir mesaj bıraktı: “Hayatını kurmaya çalış.”

Yirmi bir yaşındaki Margot ortadan kaybolmaya çalıştı ancak 1944'te yakalandı ve Nazi işgali altındaki Çekoslovakya'daki Theresienstadt'a sürüldü. Ailesinin kamplardan sağ kurtulan tek üyesi oldu.

Margot, 1946'da kocası Adolph Friedländer ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı ve altmış yıldan fazla bir süre New York'ta yaşadı. Kocası Friedländer'in ölümünden sonra Berlin'e döndü ve 2010'dan beri orada yaşıyor.

Friedländer, Vogue Almanya ile yaptığı röportajda “Annemin isteğini yerine getirebildiğim için minnettarım” dedi.

Derginin sayısında Friedländer'in şu sözleri yer alıyor: “Sizi ayıran şeylere bakmayın. Sizi birleştiren şeylere bakın.”

Halen Holokost bilgilendirme kampanyalarını yürüten Friedländer, dergiye yaptığı açıklamada, İsrail ile Hamas arasındaki savaş nedeniyle sağcı popülizmin yükselişi ve antisemitizmin artmasından “dehşete düştüğünü” söyledi.

Friedländer Vogue'un en eski kapak modeli değil.

Geçen yıl Vogue Filipinler Nisan sayısının kapağında 106 yaşındaki yerel dövme sanatçısı Apo Whang-Od'a yer vermişti. Whang-Od, Vogue'un kapağına çıkan en yaşlı kişi oldu.

Daha önce Vogue'un en eski kapak modeli rekoru, 2020'de İngiliz Vogue'un kapağına çıkan 85 yaşındaki oyuncu Judi Dench'e aitti.

Ek kaynaklar • Vogue Almanya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir