Harry Potter yazarı JK Rowling bir kez daha tepkilerin odağında

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Trans haklarına yönelik eleştirileriyle eleştiri alan İngiliz yazar JK Rowling, İşçi Partisi'ni kadınları “terk etmekle” suçlayarak bir kez daha eleştirilerin odağı haline geldi.

REKLAM

İngiltere'de genel seçim yaklaşırken çocuklara ve gençlere yönelik popüler Harry Potter kitap serisinin yazarı JK Rowling, İşçi Partisi'ne yönelik eleştirileri nedeniyle bir kez daha tepkilerin odağında.

Eski bir İşçi Partisi bağışçısı olan Rowling, bu hafta İşçi Partisi'ni trans hakları konusundaki tutumu nedeniyle kadınları “hayal kırıklığına uğratmakla” suçladı.

İngiliz yazar, Zamanlaradresindeki makalesinde, bir sonraki genel seçimlerde parti lideri Keir Starmer'a oy vermenin kendisine zor geleceğini söyledi.

Rowling'in eleştirel yorumları İşçi Partisi'nin cinsiyet değiştirme sürecini “modernleştirme” vaadine gönderme yapıyor.

İşçi Partisi, seçim manifestosunda, insanların yasal olarak cinsiyet değiştirmesini kolaylaştırma ve kişinin yeni cinsiyetiyle iki yıl boyunca yaşadığına dair kanıt sunma şeklindeki “modası geçmiş” şartı, aynı süreye sahip bir “düşünme süresi” ile değiştirme sözü verdi. . İşçi Partisi ayrıca halihazırda cinsiyet tanıma sertifikalarını onaylayan doktor ve avukatlardan oluşan heyeti de ortadan kaldıracak.

Ana muhalefet lideri Starmer, 2021'de biyolojik cinsiyetin önemini vurgulayan İşçi Partisi Milletvekili Rosie Duffield'ın yalnızca kadınların rahim ağzına sahip olduğunu iddia etmesinin “doğru olmadığını” söyledi. Starmer son zamanlarda trans bireylere yönelik duruşunu güçlendirdi.

Rowling makalesinde Starmer'ın karakteri hakkında “kötü bir fikri” olduğunu söyledi ve Starmer'ın kadın haklarıyla ilgili endişeleri olanlara karşı “küçümseyen ve çoğu zaman saldırgan” bir tavır sergilediğini iddia etti.

“Bizim gibi soldaki kadınlar için bu, trans bireylerin diğer vatandaşlarla aynı haklara sahip olması ve kendilerini istedikleri gibi sunma ve tanımlama özgürlüğüyle ilgili değil ve hiçbir zaman da olmadı. Rowling, bunun kadın haklarıyla ilgili olduğunu “Bu, ifade özgürlüğü ve gözlemlenebilir gerçeklerle ilgili” dedi. “İşçi Partisi, atalarının sonsuza dek kazanılmış olarak gördüğü hakları korumak için mücadele eden kadınlara karşı küçümseyici ve sıklıkla tacizci olmaya devam ettiği sürece, onları desteklemek için mücadele edeceğim.”

Gölge şansölye Rachel Reeves'in, partinin yasal cinsiyet değiştirme sürecinde yapılması planlanan değişiklikler konusunda “kendisine güvence vermekten gerçekten mutlu olacağını” söylemesinin ardından Rowling, İşçi Partisi ile bu konu hakkında görüşmeyi kabul etti.

Ancak Rowling, toplantının İşçi Partisi'nin Birleşik Krallık genelinde desteklediği bazı gruplarla ilk toplantısına bağlı olduğunu söyledi.

Rowling, Reeves'in davetine X'in şu gönderisiyle yanıt verdi:

“Keep Prisons Single-Sex, Lezbiyen İşçi Partisi, Kadın Hakları Ağı, Woman's Place UK ve LGB İttifakı İşçi Partisi liderliğiyle yüz yüze görüştükten sonra İşçi Partisi liderliğiyle tanışmaktan mutluluk duyacağım.”

“Cinsiyet kimliği ideolojisini kabul etmeyen aile içi şiddetten kurtulan kadınlar ve eşcinseller adına soruyorum ve ayrıca Angela Rayner'ın bu son iki örgütü hala nefret grupları olarak değerlendirip değerlendirmediğini bilmek istiyorum” diye ekledi.

İşçi Partisi lider yardımcısı Rayner daha önce kadın sığınma evleri için kampanya yürüten Woman's Place UK'e ve LGBT hakları aktivistinin transseksüel politikaları Stonewall'a karşı çıkan kar amacı gütmeyen bir İngiliz savunuculuk grubu olan LGB Alliance'a “trans-özel nefret grupları” adını vermişti. bunu şu şekilde tanımlayan kanun:

The Sun gazetesine konuşan Starmer, Reeves'in Rowling'le tanışma arzusunu yineledi.

İngiliz yazara saygı duyduğunu söyleyen Starmer, şunları söyledi: “Gerçekten bazı önemli noktalara değindi. Bu toplantıyı memnuniyetle karşılıyorum çünkü İşçi Partisi hükümetleri döneminde kadın hakları ve eşitlik konusunda büyük ilerleme kaydettiğimizi düşünüyorum. Eğer bunu başarabilirsek hâlâ yapacak çok işimiz var.” Bu ülkeye hizmet etme ayrıcalığıdır.”

Bu son olaylar, transseksüellik konusundaki tutumu nedeniyle bazı kesimlerce sıklıkla eleştirilen ve desteklenen Rowling'i bir kez daha tepkilerin odağına taşıdı.

#IStandAgainstJKRowling (JK Rowling'e karşıyım) hashtag'i internette gündem olurken, birçok sosyal medya kullanıcısı da yazarı eleştirdi.

REKLAM

Tepkilerden bazıları şöyle:

Bazıları bu konuda Rowling'in savunmasına geldi:

Rowling, trans hakları konusundaki duruşuyla birçok kez gündeme geldi.

2020 gibi yakın bir tarihte kendisinin transfobik olarak tanımlanmasına yol açan pek çok paylaşım yapan Rowling, son yıllarda trans kadınların “kadın olmadığını” söylemesi ve dönmektense hapse girmeyi tercih edeceğini iddia etmesi nedeniyle büyük tepkilerle karşılaşmıştı. bir trans kişiye. tercih ettiğiniz zamirle.

Popüler yazar ayrıca geçen ay İskoçya'da “kadın hakları mücadelesinde ön saflarda yer aldıklarını” söyleyen kadınları da eleştirdi. 30'dan fazla makale ve fotoğraftan “Hırıldamaması Gereken Kadınlar” adlı yayında yer aldı. Yayında İskoç Hükümeti'nin toplumsal cinsiyet reformu planlarına karşı çıkan ve bu önerilerin kadınların güvenliğini ihlal ettiğini savunan kadınların görüşlerine yer veriliyor.

REKLAM

Rowling makalesinde, görüşlerini alenen kınayan meslektaşlarının arkadaş olarak kalması için kendisine özel e-posta göndermelerine şaşırdığını söyledi.

İngiltere'de genel seçimler 4 Temmuz'da yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir