Genç yetenekler Salzburg'da genç şeflere verilen Herbert von Karajan Ödülü için yarışıyor

Musica bu bölümde Salzburg'un ev sahipliği yaptığı Herbert von Karajan Genç Şefler Ödülü için yarışan yetenekli genç şeflere eşlik ediyor.

Onlar kendi nesillerinin en heyecan verici genç yeteneklerinden bazıları. Ve hayatlarının fırsatını yakaladılar: Herbert von Karajan Genç Şef Ödülü'ne davet edildiler.

Avusturyalı genç şef Tobias Wögerer müzik hayatına çello çalarak başladı ancak orkestra şefliği tutkusunu lise yıllarında keşfetti. O dönemde okul korosunu ve orkestrasını yönetmeye başladı.

Salzburg dünyanın en iyi sanatçıları için bir mıknatıs.

Salzburg Festivali de benzersiz bir yarışmaya, genç şeflere yönelik prestijli Herbert von Karajan Ödülü'ne ev sahipliği yapıyor. Ve Tobias diğer yedi adayla birlikte yarı finale davet edildi.

Tobias, Anna ve Hankyeol ile birlikte dünyanın her yerinden 300'den fazla genç yetenek arasından seçildi. Yaşları 21 ila 35 arasında değişmektedir.

Bu ödülü kazanmak, en büyük orkestraların kapılarını açmak anlamına geliyor.

Gustavo Dudamel gibi bazı orkestra şefleri rock yıldızı statüsüne sahiptir.

Peki bir orkestra şefi gerçekte ne yapar? Bu kadar çok müzisyeni kendisini takip etmeye nasıl ikna etmeyi başarıyor?

Ödül adaylarından Vitali Alekseenok bu soruyu şöyle yanıtlıyor:

“Bence bir orkestra şefinin yaptığı en önemli şey nefes almaktır. Ve aslında binlerce olasılık var; çok yumuşak, çok yüksek, çok gürültülü veya oldukça sessiz. Daha da netleştirmek gerekirse, bazen ellerimizde yalnız değilim, ama aynı zamanda müzisyenler ve hatta bazen “İzleyicilerin dikkatini çeken copumuz da var. Ve sol el bunun nasıl olacağını veya bundan sonra ne olacağını daha iyi gösterebilir. Bir orkestra şefi tüm bunları beden diliyle, kalbiyle, beyniyle ve kulağıyla anlatır.”

Yarışmada yetenekleri jüri önünde teste tabi tutulur. Müzisyenleri görmeden hemen başlamalıyız.

Mozart, Beethoven ve Schubert'in klasiklerinden Schönberg'in modern müziğine doğru bir yolculuğa çıkacaklar.

Onları tetikte tutmak için yapılacak çok şey var ve gerilim yüksek. Vizyonlarını sunmak ve jüriyi ikna etmek için sadece birkaç dakikaları var.

Genç yeteneklerle çalışmak müzisyenler için de ilginç bir zorluk.

Ödüle adını veren ikon, 20. yüzyılın en etkili orkestra şeflerinden biri. Ve şehrin Mozart'tan sonraki en önemli evladı: Herbert von Karajan

Viyana Filarmoni Orkestrası gibi en ünlü orkestraları yöneterek, “Avrupa'nın önde gelen müzik yönetmeni” olarak tanındı ve Salzburg Festivali'nin vazgeçilmez isimlerinden biri oldu.

Jüri kararını verdi. Sekiz aday arasından üçü seçildi: Vitali Alekseenok, Tobias Wögerer, Hankyeol Yoon.

Final öncesi Tobias ve diğerlerini üç aylık yoğun bir hazırlık dönemi bekliyor.

Sonunu Müzik'in bir sonraki bölümünde takip edeceğiz.

Gazetecinin adı • Gizem Sade

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir