Fransız halkının çoğunluğu Avrupa Birliği'ne karşı olumsuz duygular besliyor

Fransızların çoğunluğu Avrupalı ​​olmaktan gurur duyduklarını söylese de bu duygu son yıllarda giderek azalmış gibi görünüyor.

REKLAM

Fransa'da yapılan son anket, seçmenlerin önemli bir bölümünün Avrupa Birliği'ne (AB) karşı olumsuz duygular beslediğini ortaya koydu.

Ifop araştırma enstitüsünün gelecek ay Avrupa Parlamentosu'nda gerçekleştirdiği araştırmaya göre, AB'ye kaygıyla bakanların oranı yüzde 46, öfkeli olanların oranı yüzde 13, öfkeli olanların oranı ise yüzde 13 oldu. %13. Kayıtsızların oranı %16'dır.

Ankete göre AB'ye güvenenlerin oranı yüzde 15 iken, AB konusunda iyimser olanların oranı ise sadece yüzde 10.

AB konusunda en çok kim endişeli?

Her yıl 9 Mayıs'ta kutlanan “Avrupa Günü” nedeniyle yapılan araştırmaya göre AB'ye yönelik kaygılar en çok esnaf ve tüccarlarda (%53) ve emeklilerde (%50) görülüyor.

Ankete göre sağ ve aşırı sağ seçmenlerin çoğunluğu (%53) AB konusunda kaygılı olduklarını gizlemiyor.

Aşırı sağcı Reconquete seçmenlerinin %34'ü ve Ulusal Birlik Partisi seçmenlerinin %23'ü AB'ye kızgın.

Fransızların çoğunluğu Avrupalı ​​olmaktan gurur duyduklarını söylese de bu duygu son yıllarda giderek azalmış gibi görünüyor.

Avrupa'yla gurur duyanların oranı düşüyor

Aralık 2021'de Avrupalı ​​olmaktan gurur duyanların oranı yüzde 68 iken bu yılın nisan ayında bu oran yüzde 59'a düştü.

Dahası, giderek daha az sayıda Fransız, AB'nin güçlü bir yapılanmasının olumlu etkileri olacağına inanıyor.

Güçlü bir AB inşa etmenin olumlu yönlerine inananların oranı Mart 2017'de yüzde 53 iken geçen ay bu oran yüzde 50'ye düştü.

Anketten ortaya çıkan bir diğer ilginç gerçek ise esnaf ve tüccarların (%53) ve işçilerin (%51) yarıdan fazlasının Avrupa Birliği'ne üye olmaktan nadiren gurur duyduğu veya hiç gurur duymadığıdır.

İktidar partisi seçmenlerinin yüzde 84'ü ve sol partilerin seçmenlerinin yüzde 71'i Avrupalı ​​olmaktan gurur duyduklarını belirtirken, Reconquete'nin aşırı sağ seçmenlerinde bu oran yüzde 36'dır.

Bir diğer ilginç sonuç ise Avrupalı ​​olmaktan gurur duyan Fransızlar arasında bile kaygı (%43) oranının güven (%24) ve iyimserlik (%14) duygusuna sahip olanları geride bırakması.

Bazı bölgeler AB nimetlerinden daha fazla mı yararlanıyor?

Katılımcılar ayrıca bazı bölgelerin AB politikalarından ve mali kaynaklardan daha fazla yararlandığına inanıyor.

Sonuç olarak anket katılımcılarının %70'i Paris bölgesinin, %66'sı ise büyük şehirlerin AB'nin faydalarından daha fazla yararlandığını düşünüyor.

Son olarak Fransızların kendilerine en yakın hissettikleri ülkeler arasında ilk dört sırada İspanya (%24), Almanya (%23), Belçika (%18) ve İtalya (%14) yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir