Dünyanın en güçlü pasaportları: Dört Avrupa ülkesi listenin başında

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Henley Pasaport Endeksi'ne göre dört Avrupa ülkesi artık dünyanın en güçlü pasaportlarına sahip.

REKLAM

Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya, önceki yıllarda birinci olan Singapur ile birinciliği paylaşıyor. Geçen yıl üçüncü sıraya gerileyen Japonya da zirveye çıktı.

Henley Pasaport Endeksi, ülkelerin pasaportlarını vizesiz seyahat fırsatlarına göre sıralıyor. Her ülkeye ait bilgiler düzenli olarak güncellenmektedir.

İlk sıralarda yer alan ülkelerin vatandaşları 194 ülkeye vizesiz girebiliyor.

Ekim sıralamasında Almanya, İtalya ve İspanya ikinci sırada yer alırken, Fransa üçüncü sırada yer aldı.

Geçen ay VisaGuide.World tarafından yayınlanan bir başka pasaport sıralaması, vizesiz erişim türüne ve varış yerinin “önemine” göre puan aldı ve bu sıralamada İspanya, Singapur'un üzerinde yer aldı.

İlk 10'da Avrupa pasaportları hakim

Henley'in yeni 2024 sıralamasında ilk 10'da ağırlıklı olarak Avrupa ülkeleri yer alıyor.

Finlandiya e İsveç, Ekim ayında listede üçüncü sırada yer alırken, Güney Kore ikinci sırada yer aldı.

Üçüncü sırada Avusturya, Danimarka, İrlanda ve Hollanda yer alıyor; Dördüncü sırada Belçika, Lüksemburg, Norveç, Portekiz ve Birleşik Krallık yer alıyor. Yunanistan, Malta ve İsviçre ise beşinci sırada yer alıyor.

İlk 10'u tamamlayanlar Çek Cumhuriyeti ve Polonya altıncı sırada Avustralya ve Yeni Zelanda'ya katılarak; Macaristan, Kanada ve ABD ile birlikte yedinci sırada yer alıyor; Estonya ve Litvanya sekizinci; Letonya, Slovakya ve Slovenya dokuzuncu sırada; İzlanda ise 10. sırada yer alıyor.

İlk 20'deki diğer Avrupa ülkeleri arasında Kıbrıs ve Lihtenştayn (12.), Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya (13.), Monako (14.) ve Andorra (19.) var.

Listenin 32. sırasında Ukrayna Bunu, 37. sırada Sırbistan, 45. sırada Kuzey Makedonya, 46. sırada Karadağ ve 48. sırada Arnavutluk'un da bulunduğu çok sayıda Balkan ülkesi takip ediyor.

Moldova 49. sırada yer alırken, Bosna Hersek ve Gürcistan 50. sırada yer alıyor. Türkiye Sırada 52'nci, Belarus 64'üncü, Kosova 68'inci, Azerbaycan 70'inci ve Ermenistan 74'üncü sırada yer aldı.

Henley Pasaport Endeksi pasaportları nasıl sınıflandırıyor?

Henley Pasaport Endeksi, dünya çapında 199 farklı ülke pasaportunVatandaşları vizesiz erişebilecekleri destinasyon sayısına göre sıralar.

Küresel vatandaşlık ve ikamet danışmanlığı Henley & Partners, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) verilerini kullanıyor. 19 yıldır bu sıralamayı derleyen şirket, daha önce yılda dört kez güncellediği sıralamayı artık aylık olarak güncelliyor.

Köyler vizesiz Ziyaret edebilecekleri her destinasyon için 227 üzerinden bir puan alıyorlar. Bu puan, vatandaşların varışta vize, turist izni veya elektronik seyahat izni (ETA) alabileceği destinasyonlar için geçerlidir.

Vize gerektiren veya pasaport hamilinin yola çıkmadan önce devlet onaylı e-vize alması gereken destinasyonlara puan verilmemektedir.

Listenin son sırasında hangi ülkeler var?

Listedeki 104 ülke ve bölge arasında Afganistan Dünyanın en zayıf pasaportuna sahip ülkesi olarak son sırada yer alıyor.

Suriye, Irak, Pakistan ve Yemen son beş sırada yer alırken, Somali 99'uncu sırada; Libya, Nepal Filistin Bölgesi ise 98'inci sırada yer aldı; Bangladeş ve Kuzey Kore 97. sırada; Eritre ve Sri Lanka 96. sırada; İran, Lübnan, Nijerya ve Sudan ise 95. sırada yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir