Çorum'un nesi meşhurdur? Çorum'un en ünlü yemekleri ve alınabilecek hediyeler

genişletmek

Ayrıca Çorum turistik, tarihi ve kültürel açıdan önemli bir şehirdir. Elbette çeşitli ve yöresel hediyelik eşyalar da el sanatlarının popüler yönleri arasında yer alıyor. Birçok açıdan Türkiye'nin en önemli ve popüler şehirlerinden biri olduğu söylenebilir.

Çorum'un nesi meşhurdur?

Çorum denildiğinde akla ilk gelen leblebidir. Çorum leblebisi ülke genelinde bulunan en lezzetli atıştırmalıklardan biridir. Yöresel olmasına rağmen damakta Çorum şehrinin doğal lezzetini yansıtıyor. Mantı, köfte, kebap gibi pek çok farklı lezzete de ev sahipliği yaptığını da belirtelim. Tarihi ve kültürel dokusuyla da özel bir yere sahip olduğu söylenebilir.

Çorum'un Nesi Meşhur Çorum'un En Meşhur Yemekleri ve Alınacak HediyeliklerÇorum'un en ünlü yemekleri ve alınabilecek hediyeler

Çorum mutfağıyla en ünlü şehirlerden biridir. Ülke genelinde birçok yerel lezzet sunmaktadır. Ancak özellikle Çorum şehrine gelip buradaki özel restoranlarda yemeklerin tadına bakmak çok önemli.

– Çorum mantısı

– Çorum köftesi

– Yastıklı İskilip

– Çatal aşısı

– Söbelek Dolması

– Kuzu tandır

– Sirik kebabı

Böylelikle yukarıdaki isimler doğrultusunda Çorum şehrinin çok özel yemekleri ön plana çıkmaktadır. Lezzetli yemek ve tatlar açısından önemli bir yere sahiptir. Hediyelik eşya denince ise ilk sırayı Çorum'dan gelen leblebi alıyor. Tulum peyniri, ceviz ve bakır eşyaların yanı sıra el yapımı ahşap ürünler de bulunmaktadır.

Çorum'un Nesi Meşhur Çorum'un En Meşhur Yemekleri ve Alınacak Hediyelikler
Alacahöyük Çorum

Çorum'da Gezilecek Yerler

Bu şehirde Çorum Saat Kulesi ve Çorum Müzesi başta olmak üzere gezilecek pek çok özel yer bulunmaktadır. Muradiye Rami Ulu Camii, Çorum Kalesi, Alacahöyük Müzesi, İncesu Kanyonu ve Koyunbaba Köprüsü gibi pek çok özel tarihi mekana sahip olduğunu söylemek gerekir. Yazlıkaya Açık Hava Tapınağı ve Veli Paşa Hanı da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Özellikle doğal alanlar ve tarihi dokularda çok sayıda eser bulunmaktadır. Çünkü geçmişten günümüze pek çok önemli medeniyete ev sahipliği yapmış şehirler arasında yer alıyor. Öte yandan birbirinden güzel el sanatları, hediyelik eşyalar, lezzetli yemekleri ve özellikle leblebisiyle ön plana çıkıyor.

Kaynak: Articlenet

Ordu'nun nesi meşhurdur? Ordu'nun en meşhur yemekleri ve alınacak hediyeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir