Avrupa'da aşırı sıcaklar: Tatil planlarını erteleyecek mi? Seyahat sigortası neleri kapsıyor?

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Hava durumu ve sigorta uzmanları, bu yaz Avrupa tatili yapmak isteyenlere seyahatlerinin aşırı sıcaktan etkilenmesi durumunda neler yapabileceklerini anlatıyor.

REKLAM

Yunanistan'ın orta ve güney kesimlerinde sıcaklıkların 40 dereceyi aşması nedeniyle Akropolis bu hafta ziyarete kapatıldı.

Nisan ayından bu yana artan sıcaklıklar, geçen yılki aşırı hava olaylarının tekrarlanacağı yönündeki endişeleri artırsa da, yaz mevsiminin henüz başlangıcı olmasına rağmen mevsim normallerinin üzerinde kavurucu sıcaklarla boğuşan tek Avrupa ülkesi Yunanistan değil.

Türkiye'nin kıyı kesimlerinde mevsim normallerinin 12 derece üzerine çıkan sıcaklıklar ve Kıbrıs'ın Baf bölgesindeki orman yangınları, Akdeniz tatil beldelerini ağır bir şekilde etkiledi.

Aşırı hava dalgalanmalarının etkisini hissettirdiği İspanya'da şiddetli su baskını nedeniyle Palma Havalimanı'nda uçuşlar durduruldu ve Murcia'da şiddetli yağış uyarısı sarıya yükseltildi.

Bu, küresel sıcaklıkların son 12 ayda istikrarlı bir şekilde düştüğü ve “hava koşullarının sert etkisi” ile benzeri görülmemiş kuraklık ve sellere yol açan daha geniş bir eğilimin parçası.

El Nino hava olayı geçen yıl daha yüksek sıcaklıklara neden oldu ve uzmanlar ana faktörün insan kaynaklı iklim değişikliği olduğu konusunda uyardı. Durum şu anda bir geçiş aşamasına giriyor ve bazılarının yaz sonuna doğru bir miktar rahatlama getireceğini umuyor ancak iklim açısından sonuçlarını tahmin etmek zor.

Peki bu yaz Güney Avrupa'da bir tatil planlıyorsanız ne yapmalısınız?

Euronews Travel, seyahatinizin aşırı hava koşullarından etkilenmesi durumunda neler yapabileceğinizi ve sigortadan neler beklemeniz gerektiğini öğrenmek için iklim ve sigorta uzmanlarıyla görüştü.

Seyahat sigortası aşırı hava koşullarından etkilenen seyahatleri kapsıyor mu?

Acil tıbbi harcamalar, kaybolan veya çalınan eşyalar, son dakika iptalleri gibi beklenmedik olayları kapsayan seyahat sigortası, bazı durumlarda aşırı hava olaylarını da kapsayabiliyor.

Sonuç olarak aşırı hava olayları nedeniyle seyahatiniz iptal edilirse para iadesi almanız mümkün ancak bunun belirli şartları var.

Seyahat sigortası şirketi World Nomads Europe'un genel müdürü Jonathan Frankham, hükümetin tavsiyesi olmayan aşırı sıcak hava dalgası nedeniyle bir seyahatin iptal edilmesi durumunda seyahat sigortasının iptalleri karşılayamayabileceğini söylüyor.

Öte yandan, doktorunuz hava koşullarının sağlığınızı etkileyeceği endişesi nedeniyle seyahat etmemenizi tavsiye ettiyse tazminat almaya hak kazanabilirsiniz.

Frankham, bu tür taleplerin “durum bazında değerlendirileceğini” vurguladı.

Seyahatin iptal edilmesinde hangi sebeplerin kabul edileceğini bilmek için poliçenin içeriğini anlamak gerekir.

Hava olayları nedeniyle seyahatiniz havayolu şirketi veya seyahat acentesi tarafından iptal edilirse, büyük olasılıkla size tazminat ve yeni bir seyahat ya da para iadesi teklif edilecektir.

Geçen yaz Yunanistan'da 25.000 turisti etkileyen Rodos orman yangınları gibi nadir durumlarda, yerel yönetimler de tazminat teklifinde bulunabilir.

Seyahat sigortası aşırı sıcaklarda nasıl yardımcı olur?

Sigortanız aşırı sıcaktan kaynaklanan iptalleri kapsasın ya da kapsamasın, sıcaklıklar yükseldiğinde yine de çok değerli olabilir.

Aşırı sıcaklardan kaynaklanan sağlık riskleri, yorgunluk ve sıcak çarpmasından yaşamı tehdit eden kalp krizleri ve felçlere kadar uzanır. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, 2022'deki yüksek sıcaklıkların Avrupa'da 70.000 fazla ölümün sorumlusu olabileceğini öne sürdü.

REKLAM

Seyahat sigortası, bu sorunlardan herhangi birini yaşamanız durumunda ihtiyacınız olan tıbbi bakımı size sağlayabilir. Hatta bazı politikalar sağlıkla ilgili rahatsızlıkları bile telafi ediyor.

Frankham, yolcunun sağlığının sıcak hava dalgasından olumsuz etkilenmesi ve planlanan seyahat programına devam edememesi durumunda, seyahat kesintisi teminatlı seyahat sigortasının, kullanılmayan seyahatlerin masraflarını ve kesinti sonucunda ortaya çıkan ek masrafların karşılanmasına yardımcı olabileceğine dikkat çekiyor.

Hükümet seçtiğiniz varış noktasına seyahat etmenizi tavsiye etmedikçe veya doktorunuz seyahat etmemenizi tavsiye etmedikçe, seyahat iptaliniz için sigorta tazminatı almanız pek mümkün değildir.

Sıcak yerlerde nasıl güvende kalabilirsiniz?

Sıcak hava dalgasından etkilenen bir bölgede tatildeyseniz, yerel hava koşulları hakkında bilgi sahibi olmanız ve yetkililerin yayınladığı güvenlik talimatlarına uymanız önemlidir.

Daha fazla içme suyu taşımak veya gün ortasında yüksek enerjili açık hava aktivitelerinden kaçınmak gibi önlemler alabilirsiniz.

REKLAM

Yaşlı turistlerin ve bazı sağlık sorunları olanların yüksek sıcaklıklarda yorulmamaya özellikle dikkat etmesi gerekiyor. Seyahat planınız açık hava maceralarını içeriyorsa, seyahat acentenize planlarınızı veya tarihlerinizi değiştirip değiştiremeyeceğinizi sormanız faydalı olabilir.

Henüz yaz tatili rezervasyonunuzu yapmadıysanız Kuzey Avrupa gibi sıcaktan daha az etkilenen bir destinasyon seçmeyi veya gezinizi sonbahar başlarına ertelemeyi de düşünebilirsiniz.

Aşırı hava koşulları gelecekte seyahat sigortasını nasıl etkileyebilir?

Avrupa'da sıcaklık rekorları kırılmaya devam etse de bu eğilimin yavaşlayacağına dair bir işaret yok.

Hava Durumu ve Radar'dan Meteorolog Tamsin Green, bu yıl sıcaklık rekorlarının yeniden kırılmasının muhtemel olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Çünkü tahmin nasıl yapılırsa yapılsın, küresel sıcaklıkların artma eğilimi yadsınamaz.”

Bu devam ederse aşırı sıcaklar seyahat sigortası poliçelerinin geleceğini şekillendirmede önemli bir rol oynayabilir.

REKLAM

Seyahat sigortası şirketlerinin aşırı hava olaylarının sıklığını yakından takip ettiğine dikkat çeken Frankham, “Bu olaylar artarsa ​​sektörün salgın sırasında gösterilen tepkiye benzer şekilde tepki vermesi gerekecek” diyor.

“Sınırların açılmasıyla birlikte seyahat sigortasının Kovid-19 için yeni teminatlar açmak üzere hızlı bir şekilde uyum sağlaması gerekti ve aşırı sıcaklıklar devam ederse ürünlerin müşteri ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yeniden geliştirilmesi gerekebilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir