ABD 248'inci Bağımsızlık Günü'nü kutluyor

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

ABD'nin 248. Bağımsızlık Günü'nün büyük kutlamaları, Donald Trump ile Başkan Joe Biden arasındaki başkanlık yarışının gölgesinde gerçekleşiyor.

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 248. Bağımsızlık Günü kutlamaları için hazırlıklar sürüyor. Ancak bu yıl kutlamalar, Donald Trump ile Başkan Joe Biden arasındaki başkanlık yarışı ve ülke çapındaki derin siyasi kutuplaşmanın gölgesinde kaldı.

ABD Başkanı Biden, Instagram ve X paylaşımında şunları söyledi: “Amerika'nın Bağımsızlık Günü kutlu olsun! Allah hepinizi ve askerlerimizi korusun.”

Ülke genelinde devam eden yüksek sıcaklıklar ve kontrol edilemeyen yangınlar, Batı Yakası'nın bazı bölgelerinde kutlamaların iptal edilmesine neden oldu.

Kuzey Kaliforniya'nın Oroville kentindeki yıllık havai fişek gösterisi, büyüyen Thompson Yangını'nın yaklaşık 26.000 kişiyi yerinden etmesi nedeniyle iptal edildi.

Kaliforniya'nın hem kıyı kesimlerinde hem de iç kesimlerinde sıcaklıklar 38 derecenin üzerinde seyrediyor.

4 Temmuz ne anlama geliyor?

4 Temmuz 1776'da ilan edilen Bağımsızlık Bildirgesi ile 13 koloni Britanya İmparatorluğu'nun parçası olmaktan çıkıp bağımsız bir federal devlet haline geldi.

1783 yılına kadar süren Amerikan Bağımsızlık Savaşı da Amerikan Devrimi olarak kabul edilir.

Amerika Birleşik Devletleri bayrağındaki 13 şerit, bağımsızlığını ilan eden 13 koloniyi temsil ediyor. Bayraktaki 50 yıldız Amerika Birleşik Devletleri'nin 50 eyaletini simgelemektedir.

4 Temmuz, Amerika Birleşik Devletleri'nde resmi bir federal tatil olarak kabul edilir.

Avrupa ülkelerinde 4 Temmuz kutlamaları

Bugün Avrupa'da tam olarak kaç Amerikalının yaşadığını söylemek zor ancak ABD Savunma Bakanlığı'nın Federal Oy Yardımı Programı'nın (FVAP) 2018 verilerine göre Avrupa'da yaşayan ve hak sahibi en az 1.322.113 Amerikalının olduğu söylenebilir. oylamak.

İngiltere

4 Temmuz'u kutlamanın en iyi yollarından biri İngiltere'nin Londra kentindeki Benjamin Franklin House'a gitmek.

Yurtdışı Demokratlar Birliği de Londra'daki Portman Meydanı'nda kutlama yapıyor. Bu kutlamalara Cumhuriyetçiler de davet ediliyor.

Fransa

Fransızların 10 gün sonra ulusal bayramları var. Bastille Günü, 14 Temmuz 1789'da Fransız Devrimi'nin başlangıcını işaret ediyor.

Bu nedenle Fransızlar 4 Temmuz'u kutlama konusunda İngilizler kadar hevesli değiller.

Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransızlar, Almanya'ya karşı mücadeleyi kazanmalarına yardımcı olan “kardeş cumhuriyetleri” ABD'yi onurlandırmak için 4 Temmuz'u kutladılar. Ancak bu gelenek İkinci Dünya Savaşı'ndan kısa süre sonra ortadan kalktı.

Almanya

Bugünü Almanya'da Amerikalılar gibi parti yaparak geçirmek oldukça kolay çünkü iki ülke birçok yönden birbirine benziyor. Eğer ABD'nin “sosisli sandviçi” varsa, Almanya'nın da “sosisli sandviçi” vardır.

Aynı zamanda ülkedeki Amerikan büyükelçiliklerinde Amerikan ve Alman milli marşlarının okunması ve havai fişek gösterilerinin de aralarında bulunduğu bazı kutlamalar yapılıyor.

ispanya

4 Temmuz Avrupa'nın çoğu yerinde önemsiz bir olay olmasına rağmen İspanya'da çok ciddiye alınıyor. Bu, Florida'da İngilizlere karşı sömürgecilere liderlik ederek Pensacola Savaşı'nı kazanan İspanyol Bernardo de Galvez'i kutlamak için bir fırsat olarak görülüyor.

REKLAM

İspanyol liderin başarıları o zamanlar Philadelphia geçit töreninde onunla yan yana yürüyen George Washington tarafından kutlanıyordu. Bugün Galvez, yerel bir şenlikle ve hem Malaga hem de Pensacola'da onun adını taşıyan yerler ile anılıyor.

Galvez'i anmak için Macharaviaya belediyesi, 4 Temmuz'a en yakın Cumartesi günü onun onuruna bir askeri geçit töreni düzenliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir